Haber

‘Ak Parti anketleri pek parlak değil, tüm hesaplar ikinci tura göre’

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy oranlarındaki düşüş fiyatlanıyor. Bunların strateji toplantılarında değerlendirildiğini yazan Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, bu toplantılardan sonuç almanın eskisi kadar kolay olmadığını söyledi.

Bozkurt’un “Erdoğan anketinde oyların yüzde 42’si. Millet ittifakında ortak liste sorunu devam ediyor” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“AKP Genel Merkez ve Külliyesinde seçimler için strateji toplantıları yapılıyor. Eskiden bu toplantılar strateji belirlenerek biterdi. Artık toplantılar bitmiyor. Sorular hep havada kalıyor. Mesela Kürt nasıl olacak?” Denkleme bir şekilde giren MHP ve Hüda Par bu alanı daraltıyor, geriye sadece güvenlik odaklı politikalar kalıyor, ‘AKP giderse bölgede barış biter’ gibi söylemlerle. Bu toplantıya katılanları bile ikna etmiyor, bu yaklaşımı tehlikeli bulanlar da var.

AKP’nin bu toplantılarında masadaki anket sonuçları da parlak değil. Son günlerde yapılan anketlerin oranları birbirine çok yakın. Burada AKP’nin oyu yüzde 35 civarında, MHP’nin oyu ise en fazla yüzde 6. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın oyu yüzde 42’yi geçmiyor. Rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun oyu Erdoğan’ın 1,5 puan önünde. Bu oran onlara umut veriyor. Onlara göre bu, Erdoğan siyasetinin kapatabileceği bir fark. Ne kadar kolay sorusunu eskisi kadar kolay dolduramadıklarını da belirtelim.

Bu tablolarda tüm hesaplamalar 2. tipe göre yapılmaktadır. Doğal olarak Muharrem İnce’nin adı toplantılarda sık sık anılır. Onun için özel planlar da tartışılıyor. Erdoğan’ın 2. nesilde oyunu nasıl artıracağına dair somut değerlendirmeler yok. Meclis dağılımı burada değerli olacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çoğunluğu kazanan ittifak 2. tipe avantajlı girecek. Bu yüzden tek liste burada çok değerli. Deprem nedeniyle temel atmak, para musluklarını sonuna kadar açmak AKP kadrolarına göre yüzde 1,5’luk farkı kapatabilecek atılımlardır.” (HABER MERKEZİ)

habertorbali.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu